w , , , , ,

Putin zalegalizował deportacje z okupowanych terytoriów Ukrainy

Ustawa przewiduje możliwość „przymusowego i kontrolowanego wysiedlenia obywateli z terytorium, na którym został wprowadzony stan wojenny”

© Zdjęcia: PAP / ALEXEI NIKOLSKY KREMLIN POOL SPUTNIK POOL
© Zdjęcia: PAP / ALEXEI NIKOLSKY KREMLIN POOL SPUTNIK POOL

W Federacji Rosyjskiej wprowadzono zmiany do ustawy o stanie wojennym, które umożliwiają przeprowadzanie wyborów na terenach okupowanych i deportację mieszkańców. Dokument podpisał już rosyjski dyktator Władimir Putin.

Ustawa przewiduje możliwość „przymusowego i kontrolowanego przesiedlenia obywateli z terytorium, na którym obowiązuje stan wojenny, na tereny, na których stan wojenny nie jest wprowadzony”.

Zgodnie z ustawą możliwe jest również przeprowadzanie referendów i wyborów do organów państwowych i samorządowych, jeżeli decyzję w ich sprawie podjęła Centralna Komisja Wyborcza „na podstawie wyników konsultacji z federalnym organem wykonawczym, który wykonuje funkcje związane z opracowywaniem i wdrażaniem polityki państwa, regulacjami regulacyjnymi i prawnymi w dziedzinie obronności oraz federalnym organem władzy wykonawczej”.

Dokument zezwala na przeprowadzenie wyborów zarówno na całym terytorium, na którym wprowadzono stan wojenny, jak i tylko na jego części.

Wcześniej Putin podpisał dekret, który przewiduje deportację obywateli Ukrainy z okupowanych terytoriów Ukrainy, jeśli nie przyjmą rosyjskiego obywatelstwa.

Przypominamy, że Ukraina prowadzi śledztwo w sprawie rzekomej roli Białorusi w przymusowym wywozie dzieci z terytoriów okupowanych przez Rosję.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

0
© Zdjęcia: AP / AP

Ławrow ostrzegł kraje NATO przed planami szkolenia ukraińskich pilotów na F-16

© Zdjęcia: Andy Wong / AP

Chiny podsumowały „pokojową podróż” swojego specjalnego przedstawiciela