w , , , , ,

Granaty, amunicja przeciwpancerna i rakiety…

Wyciekły dokumenty potwierdzające sprzedaż amunicji i sprzętu z Iranu do Rosji, która jest rozmieszczona na Ukrainie

© Zdjęcia: ShutterStock
© Zdjęcia: ShutterStock

Brytyjska stacja telewizyjna dotarła do dokumentów, które rzekomo dowodzą, że Iran sprzedaje Rosji amunicję do walk na Ukrainie. Są to kontrakty na dostawy amunicji i innego sprzętu wojskowego o wartości prawie dwóch milionów dolarów.
Autentyczność szesnastostronicowego dokumentu, datowanego na 14 września ubiegłego roku, nie została jeszcze potwierdzona. Jednak dobrze poinformowane źródło bezpieczeństwa powiedziało Sky News, że jest to „w 100 procentach autentyczny” tekst.

Kontrakt dotyczy dostawy różnego rodzaju pocisków artyleryjskich, amunicji czołgowej oraz rakiet o wartości ponad miliona dolarów. Po tym kontrakcie następuje kolejny pięciostronny kontrakt na dostawę armat i amunicji do haubic i czołgów T-72 o wartości ok. 740 tys. dolarów.

Sky News wskazało w swoim poniedziałkowym raporcie, że nie było jeszcze w stanie zweryfikować autentyczności żadnej z tych umów z niezależnych źródeł.

Ambasady Rosji i Iranu w Wielkiej Brytanii nie odpowiedziały natychmiast na prośby o komentarz w tej sprawie.

Sky News, zgodnie ze swoimi oświadczeniami, przekazał te dokumenty do wglądu premierowi Ukrainy Denysowi Szmyhalowi podczas jego majowej wizyty w Wielkiej Brytanii, gdzie spotkał się on także z brytyjskim ministrem spraw zagranicznych Jamesem Cleverlym. Londyn i Kijów zapowiedziały wówczas, że zweryfikują autentyczność tych materiałów i podejmą działania, jeśli ich autentyczność zostanie potwierdzona.
Przypomniał, że Wielka Brytania nałożyła sankcje na Iran w odpowiedzi na dostarczanie przez Iran do Moskwy dronów bojowych, których siły rosyjskie masowo używają do ataków na ukraińskie miasta.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

0
© Zdjęcia: Telegram/Кепка Пригожина

Jewgienij Prigożyn: będzie bronił Biełgorodu „nawet bez zgody rosyjskiego Ministerstwa Obrony”

© Zdjęcia: SITA/AP

Bliskie spotkanie amerykańskiego i chińskiego okrętu wojennego (wideo)