w , , , ,

Specjalny wysłannik Chin na Ukrainę Li Hui zaapelował do rządów o „zaprzestanie wysyłania broni na pole bitwy”

© Zdjęcia: Dmitry Astakhov/RIA Novosti/Pool/Reuters
© Zdjęcia: Dmitry Astakhov/RIA Novosti/Pool/Reuters

Specjalny wysłannik Chin na Ukrainę Li Hui zaapelował do rządów o „zaprzestanie wysyłania broni na pole bitwy” i podjęcie rozmów pokojowych. Nie poinformował jednak o wynikach swojej niedawnej wyprawy w region. TASR przejął raport od agencji prasowej AP.

Wezwanie chińskiego wysłannika nadeszło w czasie, gdy Waszyngton i jego europejscy sojusznicy przyspieszają dostawy broni dla Ukrainy, która próbuje wyzwolić terytoria okupowane przez Rosję.

Rząd chińskiego prezydenta Xi Jinpinga twierdzi, że jest neutralny w wojnie i chce służyć jako pośrednik pokojowy. Jednocześnie wspiera politycznie Moskwę.

Chiny uważają, że jeśli naprawdę chcemy zakończyć tę wojnę, ratować życie i zaprowadzić pokój, ważne jest, aby przestać dostarczać broń na pole bitwy, w przeciwnym razie napięcia będą tylko eskalować” – powiedział dziennikarzom Li.

Li odwiedził od 15 do 28 maja: Ukrainę, Polskę, Rosję, Francję, Niemcy oraz siedzibę Unii Europejskiej. Analitycy polityczni dawali niewielkie szanse na to, że chińska inicjatywa przyniesie postęp. Niemniej jednak dali Pekinowi możliwość zaistnienia jako ważny gracz w światowej dyplomacji.
Chiński dyplomata Li powiedział na konferencji prasowej w piątek, że Rosja i Ukraina muszą podjąć „konkretne środki”, aby zapobiec wypadkowi jądrowemu. Według niego ryzyko eskalacji wojny jest „nadal wysokie”, pisze portal brytyjskiej telewizji Sky News.

Wszystkie strony muszą zapewnić bezpieczeństwo obiektów jądrowych i podjąć konkretne kroki w celu ochłodzenia gorączki” – zadeklarował.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

0
© Zdjęcia: Antony J. Blinken/Twitter

Wojna będzie trwała latami, intensywność osłabnie – uważa amerykański polityk

© Zdjęcia: PAP/EPA/Robert Ghement

Orbán wezwał do rozmów pokojowych między Ukrainą a Federacją Rosyjską