w , , , ,

Wojna będzie trwała latami, intensywność osłabnie – uważa amerykański polityk

© Zdjęcia: Antony J. Blinken/Twitter
© Zdjęcia: Antony J. Blinken/Twitter

Sekretarz stanu USA Antony Blinken nazwał wojnę, którą prezydent Rosji Władimir Putin rozpętał w zeszłym roku inwazją na Ukrainę, jako „strategiczną porażkę” Moskwy. Według niego konflikt znacząco osłabi Rosję w najbliższych latach. Szef amerykańskiej dyplomacji stwierdził to podczas wizyty w Finlandii.
(Rosyjska) agresja jest strategiczną porażką, która w nadchodzących latach zasadniczo ograniczyła militarną, gospodarczą i dyplomatyczną siłę i wpływy Rosji” – powiedział Blinken w przemówieniu, które wygłosił w nowym kraju członkowskim NATO.

Sekretarz stanu USA powiedział też, że od wybuchu wojny na Ukrainie Stany Zjednoczone zwracają większą uwagę na chińskie „zagrożenie”. „Nasze wsparcie dla Ukrainy nie osłabiło naszej zdolności reagowania na potencjalne zagrożenia ze strony Chin lub innych krajów. Wręcz przeciwnie, to ich wzmocniło” – powiedział Blinken.

Jeśli chodzi o konflikt na Ukrainie, zdaniem Blinkena, Stany Zjednoczone starają się znaleźć porozumienie z Kijowem i innymi krajami, które byłoby podstawą do zawarcia pokoju. Jednocześnie USA wspierają inicjatywy innych krajów zmierzające do zakończenia wojny. „Będziemy wspierać wysiłki – czy to Brazylii, Chin czy jakiegokolwiek innego państwa – o ile pomogą one znaleźć drogę do sprawiedliwego i trwałego pokoju” – powiedział amerykański minister.

W tym tygodniu Blinken wziął udział w spotkaniu szefów dyplomacji państw Sojuszu Północnoatlantyckiego w Norwegii, gdzie jednym z głównych tematów był konflikt na Ukrainie.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

0
© Zdjęcia: RosZMI

W Federacji Rosyjskiej podpalono parking z autobusami

© Zdjęcia: Dmitry Astakhov/RIA Novosti/Pool/Reuters

Specjalny wysłannik Chin na Ukrainę Li Hui zaapelował do rządów o „zaprzestanie wysyłania broni na pole bitwy”