w , , ,

Bliskie spotkanie amerykańskiego i chińskiego okrętu wojennego (wideo)

Amerykanie prawie zderzyli się z Chińczykami w pobliżu Tajwanu

© Zdjęcia: SITA/AP
© Zdjęcia: SITA/AP

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych poinformowała, że ​​chiński okręt wojenny w Cieśninie Tajwańskiej wykonał niebezpieczny manewr w pobliżu swojego statku. Na filmie opublikowanym przez Dowództwo Indo-Pacyfiku widać, jak przecina ścieżkę, po której płynął amerykański niszczyciel. Agencja Reuters nazwała chiński manewr ryzykownym incydentem, który miał miejsce na tle pogarszających się stosunków między Waszyngtonem a Pekinem.
Amerykański niszczyciel USS Chung-Hoon i kanadyjska fregata HSMC Montreal odbywały w sobotę „rutynową” podróż przez Cieśninę Tajwańską, kiedy szybko poruszający się chiński statek przeciął tor amerykańskiego statku. Statki zbliżyły się do siebie na odległość 137 metrów. Niszczyciel Chung-Hoon nie zmienił kursu, ale zwolnił. Na filmie słychać głos mężczyzny, który w radiu po angielsku ostrzega chiński statek „przed próbami ograniczenia swobody żeglugi”, podaje Reuters. Nagranie jest trudne do zrozumienia.

Chiny nie skomentowały jeszcze bezpośrednio tego incydentu. W sobotę wojsko Chin skrytykowało Stany Zjednoczone i Kanadę za „celowe sprowokowanie” ich poprzez wspólny rejs przez Cieśninę Tajwańską. „Im silniejsza prowokacja ze strony Stanów Zjednoczonych, tym silniejsze będą środki zaradcze Chin” – cytat jednego z chińskich komentatorów wojskowych.

To już drugie takie zdarzenie w ostatnich dniach. Pod koniec maja chiński samolot bojowy wykonał „niepotrzebnie agresywny” manewr w pobliżu amerykańskiego samolotu wojskowego w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Morzem Południowochińskim.
Wydaje mi się, że Pekin nakazał swoim wojskom asertywne reagowanie na to, co uważa za wtargnięcie ze strony USA i ich sojuszników” – powiedział Derek Grossman, analityk obrony w US RAND Corporation. „W ten sposób Chiny zwiększają szanse, że ktoś źle oceni sytuację – a samoloty lub statki przypadkowo zderzą się, co może przerodzić się w konflikt zbrojny” – ostrzega ten analityk.

Ministerstwo Obrony Tajwanu nazwało w niedzielę incydent wywołany przez chiński statek „prowokacją” i stwierdziło, że obowiązkiem wszystkich demokratycznych i wolnych krajów jest utrzymanie pokoju i stabilności w cieśninie oddzielającej wyspę od Chin.
Pekin uważa Tajwan za część swojego terytorium, co odrzuca rząd w Tajpej. Komunistyczne Chiny zwiększają presję polityczną i militarną, aby zmusić Tajwan do poddania się. Ta taktyka obejmuje również regularne ćwiczenia wojskowe w pobliżu wyspy.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

0
© Zdjęcia: ShutterStock

Granaty, amunicja przeciwpancerna i rakiety…

© Zdjęcia: AP Photo / Manish Swarup

Chiński minister obrony ostrzega przed zbliżającą się katastrofą