w , ,

Szwecja może zostać członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego przed szczytem w Wilnie w połowie lipca

O tym powiedział jej sekretarz generalny Jens Stoltenberg po negocjacjach z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem

© Zdjęcia: Shutterstock
© Zdjęcia: Shutterstock

Według Reutera szef NATO zapowiedział również, że przedstawiciele Szwecji, Turcji i NATO spotkają się ponownie w tygodniu rozpoczynającym się 12 czerwca.

Stoltenberg kończy dwudniową wizytę w Turcji, gdzie w sobotę uczestniczył w inauguracji Erdogana na kolejną pięcioletnią kadencję z wieloma szefami państw i rządów z różnych części świata. Prowadził rozmowy z prezydentem Turcji w Stambule. Turecki rząd nie przekazał jeszcze informacji na temat treści spotkania, napisała po jego zakończeniu prorządowa lokalna gazeta Daily Sabah.

Według Reutera Stoltenberg powiedział, że „jest jeszcze czas”, aby Szwecja przystąpiła do NATO przed lipcowym szczytem. Według niego Sztokholm podjął ważne kroki w celu spełnienia tureckich żądań. Ankara mówi, że jest szczególnie zaniepokojona brakiem działań Sztokholmu przeciwko „terrorystom”. Odnosi się do krytyków tureckiego reżimu, często o poglądach prokurdyjskich, i zarzuca im powiązania z kurdyjskimi ugrupowaniami radykalnymi.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

0
© Zdjęcia: PAP/EPA/MAURI RATILAINEN

Ukraina nie będzie angażować NATO w wojnę – Zełenski

© Zdjęcia: Telegram/Кепка Пригожина

Jewgienij Prigożyn: będzie bronił Biełgorodu „nawet bez zgody rosyjskiego Ministerstwa Obrony”