w , , , ,

Chiny podsumowały „pokojową podróż” swojego specjalnego przedstawiciela

Pekin zamierza „wzmocnić konsensus” w sprawie „kryzysu na Ukrainie” po wizycie specjalnego przedstawiciela rządu Li Hui

© Zdjęcia: Andy Wong / AP
© Zdjęcia: Andy Wong / AP

Chiny będą nadal umacniać zaufanie i konsensus w sprawie „kryzysu ukraińskiego” ze wszystkimi zainteresowanymi stronami po wynikach międzynarodowej podróży Li Hui, specjalnego przedstawiciela chińskiego rządu ds. Eurazji, na Ukrainę, Federację Rosyjską i kraje UE. Poinformowała o tym przedstawicielka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej Mao Ning.

Na kolejnym etapie Chiny będą wzmacniać dialog i interakcję ze wszystkimi stronami, stale wzmacniać konsensus i wzajemne zaufanie. Chiny wniosą swój własny wkład w polityczne rozwiązanie kryzysu ukraińskiego” – powiedziała.

Podkreśliła, że Pekin zamierza współdziałać z „problemem ukraińskim” zgodnie z zasadami przedstawionymi przez prezydenta Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga, którymi jest m.in. poszanowanie suwerenności, przestrzeganie Karty Narodów Zjednoczonych, uwzględnienie obaw każdej ze stron i pokojowymi metodami przezwyciężenia sytuacji kryzysowej.

Chiny będą nadal odgrywać w tym konstruktywną rolę” – podkreśliła Mao Ning.

Według niej wszystkie strony, z którymi podczas podróży spotkał się specjalny przedstawiciel chińskiego rządu, „przyniosły pozytywne efekty co do wysiłków Chin na rzecz promowania procesu pokojowego oraz ułatwienia negocjacji”.

Przypomnijmy, że 26 kwietnia prezydent Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Po rozmowie okazało się, że Chiny wyślą specjalnego przedstawiciela rządu do spraw euroazjatyckich na Ukrainę i inne kraje europejskie w celu pogłębionego porozumienia ze wszystkimi stronami w sprawie politycznego uregulowania „kryzysu ukraińskiego”.

W dniach 15-26 maja chiński wysłannik Li Hui odwiedził Ukrainę, Polskę, Francję, Niemcy i Rosję.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

0
© Zdjęcia: PAP / ALEXEI NIKOLSKY KREMLIN POOL SPUTNIK POOL

Putin zalegalizował deportacje z okupowanych terytoriów Ukrainy

© Zdjęcia: ShutterStock

Łukaszenka: Dołącz do nas, broń jądrowa jest dla wszystkich. Tokajew: „Dobry żart”