w , , , ,

Cena gazu w Europie najniższa od dwóch lat

© Zdjęcia: Marcin Zieba - Finch Enterprise
© Zdjęcia: Marcin Zieba - Finch Enterprise

Ceny spadają przy dużym napełnieniu magazynów gazu w Europie, rekordowych dopływach skroplonego gazu ziemnego oraz ciepłej pogodzie.

Cena gazu ziemnego w Europie spadła poniżej 350 dolarów za 1000 metrów sześciennych na giełdach. m po raz pierwszy od 7 czerwca 2021 r. Świadczą o tym dane londyńskiej giełdy ICE z czwartku 18 maja.

Cena czerwcowych kontraktów terminowych na hubie TTF w Holandii spadła do 348,3 USD za 1000 metrów sześciennych. m, czyli 31,1 € za MWh (na podstawie aktualnego kursu euro do dolara ceny ICE podane są w euro za MWh). Łączny spadek cen od początku dnia to około 2,7%.

Gaz w Europie tanieje na tle wysokiego zapełnienia magazynów gazu, rekordowych napływów skroplonego gazu ziemnego oraz ciepłej pogody. Tym samym od połowy maja pojemność magazynów przekracza już 64%, a dopływy LNG z terminali do europejskiego systemu transportu gazu w kwietniu osiągnęły absolutne maksimum w całej historii obserwacji – 12,07 mld m sześc. m. Rekordowe przepływy LNG w Europie utrzymały się w maju.

Przypomnijmy, że pod koniec kwietnia Unia Europejska rozpoczęła proces wspólnych zakupów gazu przez AggregateEU.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

0
© Zdjęcia: ADAM GOLEC / FORUM

Nie żyje Kacper Tekieli, mąż Justyny Kowalczyk

© Zdjęcia: Reuters

Jewgienij Prigożyn oskarżył wojska rosyjskie o wycofanie się na północ od Bachmutu i w ten sposób odsłonił pozycje swoich najemników