w , , , ,

Orban porównał Unię Europejską do idei przywódcy nazistowskich Niemiec. Czeskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych: „Nikt nie zmusza Węgrów do bycia tutaj”

Fot. Olivier Matthys - AP Photo
Fot. Olivier Matthys - AP Photo

Węgierski premier Viktor Orbán porównał integrację europejską z ideami przywódcy nazistowskich Niemiec, Adolfa Hitlera, dotyczącymi jedności europejskiej. Minister spraw zagranicznych Czech Jan Lipavsky i czeska komisarz europejska Vera Jurova skrytykowali jego słowa, donosi Euractiv .

„Bizantyńczycy, Karol Wielki, Bismarck, Napoleon i Hitler – wszyscy oni, choć w ramach innych zasad, marzyli o jedności europejskiej, a później zwrócili się ku idei „jeszcze ściślejszej Unii”b- powiedział Orban.

W odpowiedzi Lipavsky zaznaczył, że „nikt nie zmusza Węgrów do bycia częścią wspólnoty (UE – przyp. red .), jeśli odczuwają dyskomfort”.
Komisarz UE Yurova powiedziała, że ​​po każdym takim oświadczeniu premiera Węgier cierpi na tym reputacja kraju.

Dodała, że ​​ma „dawne wątpliwości co do demokracji na Węgrzech”, ale jej zdaniem z niektórymi węgierskimi dyplomatami nadal można negocjować w sprawach wymagających jednomyślności na szczeblu unijnym.

 

  • 26 stycznia 2023 r. szef węgierskiego rządu porównał Ukrainę do Afganistanu i nazwał ją „ziemią niczyją”. 

 

  • 24 lutego węgierski premier ostrzegł świat przed „wpychaniem Moskwy w kąt” w kwestii wojny. Jego zdaniem Rosja nie może wygrać na polu bitwy na Ukrainie, ale może to rzekomo doprowadzić do wojny nuklearnej.

 

  • 31 marca Orbán powiedział, że przywódcy krajów UE mogą rzekomo wysłać na Ukrainę jakieś „siły pokojowe”.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

0
© Zdjęcie: Korpus piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych, zdjęcie: Lance Cpl. Joshua Sechser System rakiet wielokrotnego startu HIMARS. Zdjęcie archiwalne

Polska otrzymała pierwsze wyrzutnie systemu rakietowego HIMARS

Fot. Pavel Bednyakov

Druga tura wyborów prezydenckich w Turcji odbędzie się 28 maja