w , ,

Druga tura wyborów prezydenckich w Turcji odbędzie się 28 maja

Turecka Centralna Komisja Wyborcza poinformowała, że ​​druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się 28 maja

Fot. Pavel Bednyakov
Fot. Pavel Bednyakov

STAMBUŁ, 15 maja – Twit.pl. Turecka Wysoka Komisja Wyborcza oficjalnie ogłosiła drugą turę wyborów prezydenckich, która odbędzie się 28 maja.
„Nasza organizacja zdecydowała na podstawie obecnej sytuacji, kiedy żaden kandydat nie zdobywa 50% głosów, aby w niedzielę 28 maja przeprowadzić drugą turę wyborów prezydenckich. Będzie to pierwszy raz w historii Turcji” — powiedział szef komisji Ahmet Yener na konferencji prasowej.
Według niego od 15.15 (czas pokrywa się z czasem moskiewskim) Erdogan otrzymuje 49,51% głosów, Kılıçdaroglu 44,88%, Ogan 5,17%, przy czym nie policzono jeszcze wyników ponad 35 tys. kart do głosowania wyborców, którzy głosowali za granicą . Liczenie głosów z lokali wyborczych w Turcji zakończone w 100%.

Najważniejsze wybory na świecie?

Wybory prezydenckie w Turcji stały się w tym roku jednym z najuważniej obserwowanych konkursów politycznych na świecie ze względu na ogromne implikacje zarówno dla przyszłości demokracji w tym 85-milionowym członku NATO, jak i dla bezpieczeństwa w Europie i na Bliskim Wschodzie.
Przed głosowaniem coraz bardziej autorytarny Erdogan wydawał się bardziej bezbronny niż kiedykolwiek w ciągu swojej 20-letniej dominacji w tureckiej polityce z powodu ogromnego kryzysu związanego z kosztami życia, który spowodował wzrost cen wielu podstawowych artykułów.

Jednak islamski populista może polegać na silnej konserwatywnej bazie i nadal cieszy się dużym uznaniem ze względu na swoją ogromną infrastrukturę i programy socjalne, a także rosnącą pozycję Turcji jako geopolitycznej siły ciężkiej i przemysłowej. Co najważniejsze, cieszy się ogromną władzą w mediach i sądownictwie, a także uwięził kluczowych przeciwników.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

0
Fot. Olivier Matthys - AP Photo

Orban porównał Unię Europejską do idei przywódcy nazistowskich Niemiec. Czeskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych: „Nikt nie zmusza Węgrów do bycia tutaj”

© AP Photo / Geert Vanden Wijngaert

Premier mówił o balonie, który przyleciał z Białorusi