w , , , , ,

Największy na świecie okręt wojenny – amerykański lotniskowiec USS Gerald R. Ford, wpłynął do Oslo

© Zdjęcia: www.navy.mil
© Zdjęcia: www.navy.mil

Ambasada Rosji w Oslo potępiła wizytę lotniskowca w Norwegii, nazywając takie demonstracje siły „nielogicznymi i szkodliwymi”.
W środę, 24 maja, największy na świecie lotniskowiec USS Gerald R. Ford przybył do Oslo (Norwegia), aby wziąć udział w ćwiczeniach NATO. Informuje o tym Reuters.

Mówi się, że w najbliższych dniach okręt i jego załoga przeprowadzą ćwiczenia z Siłami Zbrojnymi Norwegii wzdłuż wybrzeża kraju.

Zdaniem rzecznika norweskiego Centrum Dowodzenia Połączonych Operacji Sił Zbrojnych, Johnny’ego Carlsena, wizyta ta jest ważnym sygnałem bliskich stosunków dwustronnych między Stanami Zjednoczonymi a Norwegią oraz dowodem wiarygodności kolektywnej obrony i odstraszania.

Jak informują norweskie media, lotniskowiec popłynie na północ od koła podbiegunowego.

Ambasada Rosji w Oslo potępiła wizytę lotniskowca w Norwegii.

Na północy (Arktyki) nie ma problemów, które wymagałyby rozwiązania militarnego, ani tematów wymagających interwencji z zewnątrz. Biorąc pod uwagę fakt, że Oslo przyznaje, że Rosja nie stanowi bezpośredniego zagrożenia militarnego dla Norwegii, takie demonstracje siły wyglądają na nielogiczne i szkodliwe” – poinformowała ambasada.

Należy zauważyć, że Norwegia graniczy z Federacją Rosyjską w Arktyce i w ubiegłym roku stała się największym dostawcą gazu w Europie po ograniczeniu rosyjskich dostaw. Norweskie wojsko i sojusznicy z NATO patrolują morskie platformy naftowe i gazowe od jesieni, po wybuchach na rurociągu Nord Stream na Morzu Bałtyckim.

Wcześniej media pisały, że Federacja Rosyjska zwiększyła liczbę bombowców w pobliżu Finlandii i Norwegii.

Przypominamy, że od 29 maja do 9 czerwca na północy Europy odbędą się ćwiczenia wojskowe ACE 2023 z udziałem 14 państw.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

0
© Zdjęcia: Getty Images

Najbogatszy człowiek świata zubożał w ciągu jednego dnia o 11 miliardów dolarów

© Zdjęcia: RIA Novosti / Służba prasowa rosyjskiego MSZ

Zacharowa stwierdziła, że gloryfikacja przez Polskę Żołnierzy Potępionych: „skończy się łzami”