w , , , , ,

Ukraina zostanie członkiem sojuszu…

© Zdjęcia: Illia Ponomarenko
© Zdjęcia: Illia Ponomarenko

Wszyscy sojusznicy z Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) zgadzają się, że „Ukraina zostanie członkiem sojuszu„. Powiedział to w czwartek Jens Stoltenberg, sekretarz generalny organizacji, informuje portal informacyjny CNN.

Wszyscy sojusznicy zgadzają się, że drzwi NATO są otwarte dla nowych członków” – powiedział dziennikarzom Stoltenberg przed nieformalnym spotkaniem ministrów spraw zagranicznych NATO w Oslo w Norwegii, dodając, że Moskwa nie ma prawa weta w sprawie rozszerzenia sojuszu.

Usprawiedliwiając inwazję na Ukrainę, Rosja twierdziła m.in., że chce uniemożliwić rozszerzenie NATO w pobliżu jej granic.

Chociaż Ukraina nie jest członkiem sojuszu, a NATO upiera się, że nie jest stroną konfliktu, blok odgrywa kluczową rolę we wspieraniu Kijowa, dostarczając miliardową pomoc wojskową i inne wsparcie.
Zdaniem Stoltenberga najważniejszym zadaniem NATO jest doprowadzenie do tego, by Ukraina wygrała wojnę z Rosją i niedopuszczenie do rozprzestrzenienia się konfliktu poza jej granice. „Dlatego zwiększyliśmy naszą główną obecność na wschodnim krańcu terytorium NATO” – powiedział także w czwartek.

Pezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który przybył w czwartek na szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Mołdawii, oświadczył, że jego kraj jest gotowy do wstąpienia do NATO. „Ukraina jest gotowa do członkostwa w NATO” – powiedział Zełenski, stojąc obok prezydent Mołdawii Mai Sandy.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

0
© Zdjęcia: PAP - Łukasz Gągulski

Prezydent Andrzej Duda przestrzegał przed pochopnymi wypowiedziami o klęsce Rosji

© Zdjęcia: SITA/AP , Matt Rourkes

Parlamentarzyści europejscy zatwierdzili zwiększenie produkcji amunicji dla Ukrainy