w , , ,

Świat muzyki pogrążony jest w żałobie. Nie żyje Tina Turner, królowa rock’n’rolla

„Tina Turner, królowa rock’n’rolla, zmarła wczoraj spokojnie w wieku 83 lat po długiej chorobie w swoim domu w Kusnacht, niedaleko Zurychu w Szwajcarii” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu

© Zdjęcia: Alamy Stock Photo / BE&W
© Zdjęcia: Alamy Stock Photo / BE&W

W ostatnich latach Tina Turner miała poważne problemy zdrowotne. W 2016 roku lekarze zdiagnozowali u niej raka jelita grubego, a rok później przeszła przeszczep nerki. Ale na tym się nie skończyło – niedługo potem pokonała udar i musiała od nowa nauczyć się chodzić.

Złe relacje z matką

 Tina Turner urodziła się jako Anna Mae Bullock 26 listopada 1939 roku w Brownsville, Tennessee, USA. Rodzina, w której dorastała, daleka była od idylli: jej matka zdecydowała się opuścić rodzinę po tym, jak była maltretowana przez męża, gdy Tina miała zaledwie 11 lat. Dwa lata później jej ojciec znalazł inną kobietę i Tina wprowadziła się do babci z dwiema starszymi siostrami. Kiedy później zmarła, Tina wróciła do matki w St. Louis.
Mama nie była miła. Kiedy zostałam gwiazdą, oczywiście była szczęśliwa, bo kupiłam jej dom. Zrobiłam dla niej wszystko, co możliwe, była moją matką” – powiedziała piosenkarka. „Starałam się, żeby czuła się dobrze, bo nie miała męża, była sama, ale nadal mnie nie lubiła”.

Jako nastolatka, Tina Turner należała do chóru lokalnego kościoła baptystów. W liceum była zarówno cheerleaderką, jak i członkinią drużyny koszykówki. Ukończyła w 1958 roku i rozpoczęła pracę jako pielęgniarka.
Po spotkaniu z Ikiem Turnerem w klubie nocnym zaczęła występować jako wokalistka w jego zespole. W 1960 roku napisała piosenkę A Fool In Love dla Art Lassiter, do której miała zaśpiewać w chórkach. Ponieważ jednak Lassiter się nie pojawił, sama zaśpiewała piosenkę. Lokalny disc jockey Dave Dixon przekonał ją, by wysłała płytę do szefa Sue Records, Juggy’ego Murraya. Był zachwycony i zapłacił za piosenkę 25 tysięcy dolarów.

W tym czasie piosenkarka zmieniła imię na Tina Turner. Ona i Ike, z którym miała syna Ronniego, pobrali się w 1962 roku. Jednak ich związek nie był szczęśliwy – Tina przyznała się później, że wykorzystywał ją, co doprowadziło do jej próby samobójczej w 1968 roku.

W kolejnych latach Ike i Tina zaprezentowali utwory takie jak Idolize You, Poor Fool i It’s Gonna Work Out Fine. Ze swoimi występami objechali całe Stany Zjednoczone. W 1966 roku ukazał się przebój River Deep – Mountain High, a rok później Tina Turner została pierwszą czarnoskórą artystką na okładce magazynu Rolling Stone. Turner otrzymał nominację do nagrody Grammy za piosenkę The Hunter, która była częścią albumu o tej samej nazwie.

Duet Ikea i Tiny stał się sławny – w 1969 roku byli prekursorami The Rolling Stones, pojawiali się także w programach takich jak The Ed Sullivan Show czy The Andy Williams Show. Ich największym hitem była piosenka Proud Mary z 1971 roku.

Udana kariera solowa

Jednak grupa ostatecznie rozpadła się w 1976 roku. Powodem było uzależnienie Ike’a od heroiny. Jednak Tina Turner poradziła sobie sama bez problemów – zmieniła nieco swój wizerunek, nadal koncertowała i wydała kilka solowych albumów.

Jej kariera na chwilę zamarła, by w latach 80. powrócić w jeszcze jaśniejszych barwach. W 1984 roku po raz pierwszy udało jej się zająć pierwsze miejsce listy Billboard 100 z piosenką What’s Love Got to Do with It. W tym samym roku nagrała duet z Davidem Bowie.

Wkrótce Tinie udało się zdobyć trzy nagrody Grammy. W 1985 roku zagrała u boku Mela Gibsona w filmie Mad Max: Thunderdome, w którym zaśpiewała piosenki We Don’t Need Another Hero (Thunderdome) i One of the Living.

W 1991 roku Tina została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame wraz z Ikiem Turnerem. Jednak żadne z nich nie uczestniczyło w ceremonii – Ike był wtedy w więzieniu, a Tina była zmęczona trasą koncertową.

The Best

Choć piosenkarka ogłosiła koniec kariery na początku nowego tysiąclecia, w 2004 roku wydała album All The Best, a cztery lata później wystąpiła na rozdaniu nagród Grammy razem z Beyoncé. W 2018 roku w Londynie miał swoją premierę musical o jej życiu, który później przeniósł się na Broadway. Podczas swojej kariery Tina zdobyła osiem nagród Grammy, jej najbardziej pamiętnym hitem był The Best.

W 1986 roku Tina Turner poznała niemieckiego menadżera muzycznego Erwina Bacha, z którym wyszła za mąż w 2013 roku. W tym samym roku otrzymała obywatelstwo szwajcarskie. Oprócz Ronniego miała również syna z saksofonistą Raymondem Hillem, Raymondem Craigiem. Popełnił samobójstwo w 2018 roku. Ronnie zmarł w zeszłym roku z powodu komplikacji związanych z rakiem okrężnicy.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

0
Zdjęcia: PAP/Newscom

„Rozmieściliśmy brytyjskie rakiety, czołgi Leopard i systemy z Francji i Włoch”. Kontrofensywa trwa od kilku dni – powiedział doradca Zełenskiego

© Zdjęcia: AFP

Najemnicy Prigożyna wycofali się tylko z przedmieść Bakhmutu, pozostają jednak w mieście, mówi Kijów.