w , ,

Niektórzy Japończycy zapomnieli, jak się uśmiechać z powodu masek. Teraz uczą się tego na kursach

© Zdjęcia: Reuters
© Zdjęcia: Reuters

Po trzech latach zakrywania twarzy maseczkami niektórzy Japończycy zwracają się do specjalistów, by nauczyli ich znowu uśmiechać się bez wstydu. Pisze o tym The Guardian.

Według wykładowcy Keiko Kawanovej, wielu ludzi w Japonii ma problem z przyzwyczajeniem się do życia bez masek, a niektórzy zapomnieli, jak się uśmiechać. „Kiedy wprowadzono noszenie masek na twarz, ludzie mieli niewiele okazji do uśmiechu, a dla niektórych stało się to kompleksem” – powiedziała Kawanová, która pracuje jako wykładowca w „szkole uśmiechu”Egaoiku.

Chcę, aby ludzie świadomie próbowali się uśmiechać, ponieważ przynosi to korzyści ich fizycznemu i psychicznemu samopoczuciu” – dodała.

Zajęcia, które cieszą się dużą popularnością zwłaszcza wśród kobiet, zwykle rozpoczynają się ćwiczeniem mającym na celu rozluźnienie napiętych mięśni twarzy. Uczestnicy używają lusterka kieszonkowego do monitorowania postępów.

W czasie pandemii koronawirusa nie miałam okazji spotykać się z innymi ludźmi i nie uśmiechałam się publicznie” – powiedziała 79-letnia Akiko Takizawa, która zapisała się na kurs. „Przypomniało mi, jak ważny jest uśmiech” – dodała.

W ciągu ostatnich sześciu lat Kawanová, która jest dobrze znaną twarzą na ekranach telewizorów i portali społecznościowych w Japonii, uczyła ponad 4000 osób.

Kawanová pomogła setkom innych osób uzyskać certyfikat „specjalisty od uśmiechu”. Teraz trener ten opiekuje się około dwudziestoma wykładowcami, którzy będą prowadzić podobne kursy w całej Japonii, pisze The Guardian.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

0
© Zdjęcia: marina.difesa.it

Włoski niszczyciel rakietowy ITS Caio Duilio dopłynął do polskiego wybrzeża, aby wesprzeć obronę w czasie wojny

© Zdjęcia: ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS

Płonie budynek administracji wojskowej w Moskwie. Od początku mobilizacji podpalacze zniszczyli dziesiątki budynków urzędowych i wojskowych