w , , , ,

Kraje „wielkiej siódemki” ogłoszą nowe środki przeciwko rosyjskiemu eksportowi na szczycie w Japonii – poinformowały środki masowego przekazu

© Shutterstock - Flagi Państw G7
© Shutterstock - Flagi Państw G7

Przywódcy państw G7 planują ogłosić zaostrzenie sankcji wobec Rosji na szczycie w Japonii, który odbędzie się w dniach 19-21 maja. Poinformował o tym Reuters 15 maja, powołując się na źródła.
Nowe działania wobec państwa agresora będą miały na celu ograniczenie energii i eksportu, które zapewniają Moskwie środki na prowadzenie wojny. Chodzi także o sankcje wobec krajów trzecich, które pomagają Federacji Rosyjskiej, napisano w przesłaniu.

Według agencji, USA zamierzają uzgodnić z członkami G7 podejście do sankcji, tak aby w przypadku niektórych kategorii towarów wszelki eksport był automatycznie zakazany, chyba że zostaną one wpisane na listę wyjątków. G7 stosuje teraz odwrotną zasadę, która pozwala Rosji sprzedawać wszystkie towary spoza czarnej listy.

Reuters zauważa, że ​​sojusznicy nie doszli jeszcze do porozumienia w sprawie powszechnego stosowania „twardszego podejścia”. Ale administracja prezydenta Joe Bidena planuje, że członkowie G7 przyjmą domniemanie zakazu eksportu, przynajmniej w najbardziej wrażliwej dla rosyjskiej armii gałęzi przemysłu – kompleksu wojskowo-przemysłowego.

Dokładna treść wspólnych deklaracji przywódców G7 jest wciąż dyskutowana i dostosowywana. Zostaną one opublikowane podczas szczytu – pisze agencja.

Według Reutera prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwróci się „wirtualnie lub osobiście” do przywódców Stanów Zjednoczonych, Japonii, Kanady, Francji, Niemiec, Włoch i Wielkiej Brytanii podczas ich spotkania w Hiroszimie.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

0
© AP Photo / Geert Vanden Wijngaert

Premier mówił o balonie, który przyleciał z Białorusi

© Telegram - Пул Первого

Kreml skomentował doniesienia o chorobie Łukaszenki