w , , ,

Koniec z Mieszkaniami Plus. „Program się nie sprawdził”

Program Mieszkanie Plus zostanie zamknięty, a wynajmujący będą mogli wykupić lokale po preferencyjnych cenach – poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda

© Zdjęcia: Zaczerpnięto z Twittera
© Zdjęcia: Zaczerpnięto z Twittera

Mieszkanie plus nie wypaliło, ja uczciwie rzecz biorąc nie uczestniczyłem w tym procesie. Dzisiaj posprzątam po Mieszkaniu plus, to znaczy zaproponuję za chwilę rozwiązanie, które zamknie ten temat. Wszyscy ci, którzy otrzymali te mieszkania, bo to jest dzisiaj najem, w ramach Mieszkania plus, na bardzo preferencyjnych warunkach wykupią te mieszkania i zamkniemy ten temat” – powiedział Buda w programie „Rzecz o polityce” na portalu rp.pl.

Minister rozwoju przyznał, że w 2016 roku nie można było proponować programów popytowych, ponieważ w Polsce budowano bardzo mało mieszkań.

Nie mogliśmy proponować, żeby wzmocnić klientów nabywających mieszkania, tylko musieliśmy wzmocnić podaż, czyli budowanie, i to wtedy było istotne, źle było wykonane. Natomiast dzisiaj mamy rekordową ilość budowy mieszkań i domów, w związku z tym możemy zaproponować propozycję popytową. Dlatego kredyt bezpieczny 2 proc., konto mieszkaniowe, które doprowadza nas do zakupu mieszkania – stwierdził Buda.

Jak powiedział szef MRiT, nie kontynuujemy Mieszkania plus, bo ono się nie sprawdziło.

Przypomnijmy, że niedawno podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przyznał, że program mieszkanie Plus nie powiódł się w takim zakresie, jak zakładano.

„Program mieszkanie Plus nie powiódł się w takim zakresie, jak zakładaliśmy, co nie znaczy, że nie zostały zbudowane mieszkania. Zostały. Te mieszkania, plus mieszkania w ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, TBSów, spółdzielcze, rynkowe, prywatne, budowane systemem gospodarskim, razem składają się na ogromny sukces, bo ilość mieszkań oddanych do użytku w zeszłym roku to, o ile dobrze pamiętam, ponad 235 tys.” – powiedział premier.

W czasach trzeciej RP nikt nie doprowadził do większej liczby mieszkań oddanych do użytkowania niż my – zaznaczył Morawiecki.

Jednocześnie wiceminister rozwoju Piotr Uściński zaznaczył, że cele programu mieszkaniowego zostały zrealizowane.

Cele są realizowane. Jeden to zwiększenie dostępności mieszkań dla obywateli. W 2016 r. mieliśmy 367 mieszkań na 1000 mieszkańców. Średnia unijna wtedy wynosiła 435 mieszkań. Założyliśmy, że do 2030 r. chcemy osiągnąć średnią unijną. Teraz wskaźnik wzrósł do ponad 400, więc jesteśmy bardzo blisko osiągnięcia celu. Czyli dostępność mieszkań na 1000 mieszkańców rośnie szybciej niż było zakładane” – zaznaczył Uściński.

Jak mówił, drugi cel Narodowego Programu Mieszkaniowego to skrócenie kolejki oczekujących na mieszkania komunalne.

„Zmniejszyliśmy liczbę oczekujących rodzin na mieszkanie komunalne o kilkadziesiąt tysięcy. To są nasze programy, to jest wsparcie budownictwa komunalnego, to jest nasze wsparcie rodzin w Polsce. Oczywiście cały czas jest to wyzwanie, cały czas zachęcamy gminy do budowy mieszkań komunalnych. Trzeci cel to poprawa tkanki mieszkaniowej, warunków, w jakich żyją Polacy. Nasze programy dotyczące termomodernizacji realizowane przez resort klimatu i te resortu rozwoju powodujące termomodernizację budynków wielorodzinnych to jest wzrost jakości życia w tych mieszkaniach” – zauważył Uściński.

Powstał specjalny przewodnik po rządowych programach mieszkaniowych

Jednocześnie rząd rusza z akcją informacyjną o nowych, rządowych programach mieszkaniowych. Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało broszurę informacyjną „Zamieszkaj na swoim”, w której prostym językiem wyjaśnia, jak one działają.

Ministerstwo podkreśla, że ostatnie miesiące to zupełnie nowe rozwiązania oferowane przez rząd w celu wsparcia budownictwa mieszkaniowego. Część z nich, jak choćby kooperatywa mieszkaniowa, już funkcjonuje, inne niebawem zaczną, jak program Pierwsze Mieszkanie.

Przygotowane rozwiązania obejmują także wsparcie dla osób, których nie stać na zakup własnej nieruchomości. Dzięki pomocy państwa możliwa jest budowa wysokiej jakości socjalnych i komunalnych lokali mieszkalnych, umożliwiając w ten sposób oferowanie tańszego wynajmu. Nie zapominajmy też o istotnej dla środowiska i naszych portfeli termomodernizacji budynków, którą również wspieramy” – mówi szef resortu rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

0
© Zdjęcia: cepa.org

Armia rosyjska straciła od początku wojny już ponad 200 000 żołnierzy…

© Zdjęcia:REUTERS - ALEXANDER ERMOCHENKO

Ukraina w okresie powojennym będzie potrzebowała 250 miliardów dolarów na na ożywienie gospodarki…