w ,

Teleskop Jamesa Webba znalazł kometę z parą wodną

© NASA - Zdjęcia
© NASA - Zdjęcia

Teleskop Jamesa Webba wykrył wodę wokół rzadkiej komety znajdującej się w głównym pasie asteroid między Jowiszem a Marsem – informuje o tym Space.

To ważne odkrycie pokazuje, że woda we wczesnym Układzie Słonecznym mogła być magazynowana w postaci lodu w głównym pasie asteroid. Wykrycie pary wodnej wokół komety 238P/Read może znacznie wzmocnić teorię, że woda, niezbędna do życia substancja, została sprowadzona na naszą planetę z kosmosu przez komety. Badanie komety przyniosło również tajemnicę – w komecie 238P/Read brakuje dwutlenku węgla, którego spodziewali się astronomowie.

Brak dwutlenku węgla wokół komety 238P/Read zaskoczył zespół bardziej niż odkrycie pary wodnej, ponieważ wcześniej szacowano, że związek ten stanowił do 10% substancji lotnych w kometach, które są łatwo odparowywane przez słońce.

Zespół stwierdził, że istnieją dwa możliwe powody, dla których kometa 238P/Read może być pozbawiona dwutlenku węgla. Po pierwsze, kometa mogła zawierać dwutlenek węgla podczas swojego formowania się, ale utraciła go w wyniku ogrzewania od Słońca. Alternatywną teorią braku dwutlenku węgla jest to, że ta kometa głównego pasa mogła powstać w regionie Układu Słonecznego, w którym brakuje tego związku.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

0
© Reuters - Zdjęcia: Gleb Garanich

Dziś w nocy, Rosja przeprowadziła zakrojony na szeroką skalę atak na Kijów

© Zdjęcia: U.S. Military or Department of Defense

Rosjanie twierdzą, że po nocnym ostrzale Kijowa trafili w amerykański system Patriot.