w , , , ,

„Wpełzają do Bachmuta jak szczury do pułapki na myszy”

Ołeksandr Syrski o okupantach: Wpełzają do Bachmuta jak szczury do pułapki na myszy

© Zdjęcia: SITA/AP, Roman Chop
© Zdjęcia: SITA/AP, Roman Chop

Miasto Bachmut na wschodzie Ukrainy jest jak pułapka na myszy dla rosyjskich żołnierzy – oświadczył we wtorek dowódca wojsk lądowych ukraińskiej armii Ołeksandr Syrski. W swojej regularnej analizie rozwoju walk na Ukrainie brytyjskie Ministerstwo Obrony potwierdziło pewne postępy ukraińskich żołnierzy w pobliżu Bachmutu na wschodzie Ukrainy, o których wcześniej informowała armia ukraińska. W poniedziałek komandor Syrski opisał postępy jako pierwszy częściowy sukces ukraińskich operacji ofensywnych w obronie tego miasta, które Rosjanie od miesięcy próbują zdobyć i opanować dużą jego część.

„Najemnicy z grupy Wagnera wpełzają do Bachmuta jak szczury do pułapki na myszy” – powiedział Syrskyj podczas wizyty w rejonie frontu.

Dodał, że dzięki aktywnej obronie wojska ukraińskie były w stanie przeprowadzić kontrataki na kilku odcinkach w pobliżu Bachmutu. „Wróg ma więcej zasobów, ale my niweczymy ich plany” – powiedział dowódca. Podczas wizyty wręczył także odznaczenia kilku żołnierzom.

Strona ukraińska twierdzi, że w niektórych przypadkach udało jej się zepchnąć rosyjskich żołnierzy kilka kilometrów na północ i północny zachód od Bachmuta.

Z kolei szef grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn ponownie stwierdził, że jego bojownikom udało się zdobyć ostatnie ulice Bachmuta. We wtorek opublikował wideo, w którym pokazał fragmenty mapy, które wciąż znajdują się pod kontrolą ukraińskich żołnierzy.

Według brytyjskiego Ministerstwa Obrony Wagnerzyści kontynuują stopniowe oczyszczanie pozycji w centrum Bachmut.

Jednak w ciągu ostatnich czterech dni siły ukraińskie poczyniły postępy taktyczne i ustabilizowały (sytuację) po bokach miasta Bachmut na swoją korzyść” – powiedzieli Brytyjczycy. „Oprócz postępów w południowej części miasta, ukraińskie ataki odepchnęły rosyjską linię frontu w północno-zachodniej części miasta. To prawdopodobnie pozwoliło siłom ukraińskim na przywrócenie bezpieczniejszego korzystania z trasy zaopatrzeniowej 0605” – dodało brytyjskie ministerstwo.

Od kilku dni napływają wiadomości o częściowym sukcesie sił ukraińskich w rejonie Bachmutu. „Ostatnie dni pokazały, że jesteśmy w stanie posuwać się naprzód i eliminować wroga w ekstremalnie trudnych warunkach” – powiedział w poniedziałek dowódca ukraińskich sił lądowych Syrski, zaznaczając, że był to „tylko częściowy sukces”.

W ubiegłym tygodniu Ukraina odniosła największe sukcesy na polu bitwy od listopada ubiegłego roku, kiedy to odzyskała kilka kilometrów kwadratowych terytorium na północnych i południowych obrzeżach Bachmutu, napisał Reuters. Według niej Moskwa przyznała, że ​​część jej wojsk wycofała się, ale zaprzecza, jakoby jej linie bojowe na obrzeżach miasta kruszyły się. Jednocześnie Kijów zwraca uwagę, że jest to procedura lokalna i nie przedstawia jeszcze pełnej siły planowanej kontrofensywy.

W swoim regularnym podsumowaniu rozwoju walk z minionego dnia we wtorek ukraiński Sztab Generalny stwierdził m.in., że Rosja będzie nadal koncentrować swój główny wysiłek wojenny w pobliżu miast Lyman, Bachmut, Awdijiwka i Marjinka w wschód od Ukrainy. Według niego w ciągu ostatniej doby z tych miejsc zgłoszono 49 starć bojowych. Bachmut i Marjinka pozostają w epicentrum walk.

Dzisiaj wróg ponownie przeprowadził zmasowany atak na Ukrainę przy użyciu różnego rodzaju pocisków” – powiedział ukraiński Sztab Generalny, najwyraźniej odnosząc się do rosyjskiego nalotu, podczas którego Ukraińcy poinformowali następnie o zestrzeleniu wszystkich 18 pocisków, w tym sześć naddźwiękowych pocisków rakietowych typu Kinzhal.

W ciągu ostatnich 24 godzin odnotowano dwa ataki rakietowe na Kostiantivkę w obwodzie donieckim, gdzie przeciwnik użył systemu obrony powietrznej S-300. Ponadto Federacja Rosyjska przeprowadziła 48 nalotów i ponad 50 ataków z użyciem wyrzutni salw rakietowych” – dodał Sztab Generalny Ukrainy, według którego jednak Siły Powietrzne Ukrainy zaatakowały w poniedziałek także cele sił okupacyjnych . Dowództwo armii ukraińskiej informuje m.in. o uderzeniach na „skupiska rosyjskiej siły roboczej i zbrojeń”, a także na systemy obrony przeciwlotniczej. Jednak podobne wypowiedzi poszczególnych stron konfliktu trudno zweryfikować z niezależnych źródeł.

https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua/posts/pfbid028MHhpMPaV3WsNBYTyVg7XQkxSN7By19R61FnUTagCm5Ksv18eyFCWp7B5DCFAgqvl

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

0
© Zdjęcia: U.S. Military or Department of Defense

Rosjanie twierdzą, że po nocnym ostrzale Kijowa trafili w amerykański system Patriot.

© Zdjęcia: Zaczerpnięto z Twittera

Były rosyjski dowódca wojskowy – Wiktor Sobolew wezwał do podjęcia działań przeciwko grupie Wagnera